04.2021
Po dotažení powerwall jsem hledal další velký projekt, který by zaměstnal mojí hlavu a ruce. Před pár lety jsem pracoval ve firmě ProjectSoft HK jako programátor a jedna z oblastí, kterou se firma zabývala, byla řízení technologie cukrovarů, pivovarů a minipivovarů.
Při jedné zakázce jsem měl příležitost "najíždět" minipivovar ve Švýcarsku (Captaine Mousse) a na majitele - dva bratry, kteří si vzali hypotéku, zařídili pronájem
prostor a pořídili (tuším 50 hl) čtyřnádobovou varnu. Vzpomínám na moment, kdy se jeden z nich postavil před varnu, rozpřáhl ruce a řekl: "Nechápu, že si za stejné peníze někdo koupí auto. My jsme si koupili TOHLE!".
Tohle mě bavilo, a aspoň něco jsem o tom věděl, i když spíš z pohledu řízení než technologie. Teď mě ale začala víc zajímat ta technologie. Pivo mám rád, rodina a kamarádi taky, takže téma projektu je zvoleno!
Představa
Představa je taková, že chci aby bylo automatizované co se jen dá. Dotykový displej kde bude vidět procesní schéma, teploty, časy, fáze. Tím můžu docílit opakovatelnosti a recept si doladit a zhodnotit změnu. Chci vařit hlavně ležáky (vzhledem k tomu že je všechno ostatní pravděpodobně jednodušší, tak mít možnost vařit i ALE atd..). Dále velikost takovou, aby se daly dělat aspoň 30l várky. 30l na naší rodinné oslavě zmizí dost rychle. To znamená 50l hrnce. Domů se mi to nevejde, takže musím něco postavit na zahradě.
Co se týče ceny, tak chci stlačit na minimum co půjde tím, že si vyrobím/sbastlím komponenty co vyrobit/sbastlit jdou.
Kam to dát
Bylo v plánu dělat nádrž na dešťovou vodu, tak mě trklo, že když už budu kopat takovou jámu, tak jí můžu udělat trošku větší a udělat k tomu mini sklípek + místnost na varnu. Mohlo by to mít to několik výhod, dispozičně jsem blízko pitné vody z domu (kohoutu na fasádě) mám tam kabel CYKY 2,5 připravený a v neposlední řadě mohu chladit mladinu pomocí dešťovky, čímž neztratím žádnou vodu !
Mini sklípek bude pro snížení okolní teploty při ležení, abych dosáhl těch 0-4°C i v parném létě pomocí malého mrazáku.
Automatické rmutování
Jeden z prvních problémů byl jak řešit rmutování. Čerpadlo schopné čerpat hustý rmut stojí kolem 12tis.Kč. Začal jsem tedy experiment s peristaltickým čerpadlem.
Viz. článek peristaltické čerpadlo
Zkusil jsem čerpat rmut, ale čerpadlo by muselo mít opravdu velkou silikonovou hadici (2cm vnitřní průměr) a z konstrukčního hlediska už to nebyla sranda. Motor by musel mít pořádný výkon a konstrukce pevná ze železa. Našel jsem na netu nějaké lidi, co použili jako nosnou konstrukci buben od brzd, ale myslím, že to na hustý rmut stejně ani nepoužili.
Inspiroval mě tento způsob - spojené nádoby - a výtahem se mění jejich vzájemná poloha. Chtěl bych to ale jednodušeji. Takže zde je návrh: Rmuto-vystírací káď bude cca o 1 metr výše než Scezovací káď - čerpat rmut jedním směrem se bude samospádem a zpátky pomocí tlaku vzduchu hnaného do Scezovací kádě. Tloušťka hadice by měla stačit 1". Snad to bude fungovat.. :D
Comments